Erzincan Oksijen- Ürünlerimiz- Sinai ve Tibbi Gazlar - Azotprotoksit Gazı

Ürüne Ait Açıklama

Azotprotoksit tıbbi bir gaz olup, genel adı narkoz gazıdır. Amonyum nitratın elektrolize edilmesiyle açığa çıkan gazdan elde edilmektedir. Gaz halinde basınçlı tüplerde depolanır, likit halde iken kriyojenik tanklarda veya likit tüplerinde depolanır. 

Fiziksel Özellikler
; 

Renksiz kokulu ve hafif tatlıdır. Tüp renkleri gridir. (ral 7000).Kimyasal sembolü N2O dur. Kaynama noktası -88.47 derecedir.  Gaz Yoğunluğu 1,8357 g/l (20 C.1013 m bar), Likit Yoğunluğu 1227,01 g/l  ( -88.47 C) dır. Özgül ağırlık 1.529                 ( Hava=1) dır. 40 lt su hacimli test basıncı 250 bardır.

Kullanım Alanları;

Genel olarak tıptır. Tıpta anestezik olarak, anestezi ve bıçak kullanmayı gerektirmeyen ağrısız tedavi olanağı sağlayan jinekoloji, dermatoloji ve proktoloji dallarında kullanılan kryo terapi cihazlarında kullanılır.

Güvenlik Tedbirleri;

Azotprotoksit, yüksek sıcaklıklarda ekzotermik olarak oksijen ve azota dönüştüğü için, bu durumdan dolayı patlayıcı hal alabilir. Azotprotoksit yangınlarında bol su kullanılır, çünkü oksitleyici özelliği vardır. Bu gaza aşırı derecede maruz kalınması halinde, baş dönmesi, daha fazla soluma hissi, mide bulantısı ve sonuçta baygınlık meydana gelebilir. Anestezik olarak oksijenle karıştırılarak kullanıldığı için, buna karşı duyarlı olanların ve bu işte çalışanlara bu gazla temasına izin verilmemelidir

Bu Kategorideki Benzer Ürünler

Etilen Oksit
Etilen Oksit
Kuru Hava
Kuru Hava
Hidrojen Gazı
Hidrojen Gazı
Helyum Gazı
Helyum Gazı
Azotprotoksit Gazı
Azotprotoksit Gazı
Yüksek Saflıkta Gazlar
Yüksek Saflıkta Gazlar
Gıda Gazı
Gıda Gazı
Karbondioksit
Karbondioksit Gazı