Erzincan Oksijen- Ürünlerimiz- Sinai ve Tibbi Gazlar - Helyum Gazı

Ürüne Ait Açıklama

Helyum gazının yerli üretimi yoktur. İthalat yoluyla yurdumuzda bulunmaktadır.

Fiziksel Özellikler
; 

Yanıcı ve yakıcı değildir. Renksiz ve kokusuzdur. Gaz halinde basınçlı tüplerde, likit halde ise kriyojenik tanklarda depolanır. Tüp rengi gri ( Ral 7000 ) dir. Kimyasal sembolü He, Kaynama noktası -268 C, gaz yoğunluğu 0.1656g/1 (21 c,1013 m bar), Likit yoğunluğu 125 g/ml ( -268,9 C), özgül ağırlığı 0.138 (20 C 1atm)(Hava=1) dir. Havadaki hacimce oranı % 0,000524 dür. Çeşitli hacim ve basınçta bulunan dikişsiz çelik tüplere dolumu yapılmaktadır. 

Kullanım Alanları;

Zeplin ve balon gibi hava taşıtlarını şişirmede kullanımıyla bilinen helyum gazı; kaynakçılıkta, germanyum ve silisyum kristallerinin yapımında, titanyum ve zirkonyum eldesinde, süpersonik rüzgar tünellerinde ve derin dalış tüplerinde de kullanılır. Ayrıca, düşük sıcaklık araştırmalarında ve nükleer enerji santrallerinde "soğutucu" olarak da önemlidir. Tüm elementler arasında, en düşük erime ve kaynama sıcaklıkları helyuma aittir. Makro ölçüde bile atomik özelliklerini göstermesi nedeniyle "kuantum sıvısı" olarak da adlandırılan ve ısı iletkenliği olağanüstü derecede yüksek olan sıvı helyum, manyetik rezonans görüntülemede (MRI) ve kanser teşhisi için MRE’ de kullanılır. Yakın zamanda, sıvı roket yakıtı sıkıştırmada da helyumdan faydalanılmaya başlandı. 

Güvenlik Tedbirleri;
 

Yanıcı ve yakıcı değildir. İnert gazdır. Helyum tank veya tüplerinin yangın içinde kalması halinde su ile soğutulur. Yanıcı değildir ancak tipleri veya tankları aşırı sıcakla karşı karşıya kaldığında basınç artmasından genleşerek patlama yapabilir. Bu gazın aşırı derecede solunması halinde, baş dönmesi, mide bulantısı ve daha ilerisinde ise boğulmalar meydana gelebilir.

Bu Kategorideki Benzer Ürünler

Etilen Oksit
Etilen Oksit
Kuru Hava
Kuru Hava
Hidrojen Gazı
Hidrojen Gazı
Helyum Gazı
Helyum Gazı
Azotprotoksit Gazı
Azotprotoksit Gazı
Yüksek Saflıkta Gazlar
Yüksek Saflıkta Gazlar
Gıda Gazı
Gıda Gazı
Karbondioksit
Karbondioksit Gazı