Erzincan Oksijen- Ürünlerimiz- Sinai ve Tibbi Gazlar - Hidrojen Gazı

Ürüne Ait Açıklama

Hidrojen evrende bolca bulunan bir malzeme olup, tüm maddelerin yaklaşık olarak ¾’lük bir oranını kapsar.Tüm yıldızlar ve birçok gezegen çok büyük miktarda hidrojen ihtiva eder ancak Dünya üzerinde serbest olarak dolaşan hidrojen miktarı çok düşüktür.Atmosferde yaklaşık olarak onbinde 7 oranında bulunur.Bu yüzden hidrojen üretilmelidir.Hidrojenin yerel kaynakları fosil yakıtlar(CxHy) ve su(H2O) olarak gösterilebilir.Günümüzde hidrojen çoğunlukla doğalgaz,petrol ve kömür gibi fosil yakıtlardan üretilmektedir.
Ancak uzay programları dışında şimdiye kadar hidrojen bir yakıt veya enerji taşıyıcısı olarak pek kullanılmamıştır. Bazı kimyasal ve metalürjik uygulamalar ile rafinerilerde ham petrol yükseltgenmesi gibi işlerde kullanılmıştır. Günümüzde dünya çapında yıllık hidrojen üretimi 40 milyon ton(5,6 EJ) civarındadır. Bir enerji taşıyıcı olarak hidrojen ileriki yıllarda çok daha fazla miktarlarda üretilmeye ihtiyaç duyacaktır. Gaz halinde basınçlı tüplerde, likit halde kriyojenik tanklarda depolanır. Çeşitli hacim ve basınçta bulunan dikişsiz çelik tüplere dolumu yapılmaktadır

Fiziksel Özellikler
; 

Renksiz ve kokusuzdur. Tüp rengi kırmızı ( Ral 3020 ) dır. Kimyasal sembolü H2 dir. Kaynama noktası -252.7 C, Gaz yoğunluğu 0.08344 g/1 (21 C,1013 mbar),Likit yoğunluğu 68.8 ml (-252.7 C), Özgül ağırlık 0.06950 ( 21 C 1atm Hava=1).Gaz halinde basınçlı tüplerde, likit halde kriyojenik tanklarda depolanır. Çeşitli hacim ve basınçta bulunan dikişsiz çelik tüplere dolumu yapılmaktadır 

Kullanım Alanları;


Ticari gübrelere azot bağlanmasında, katı ve sıvı yağların doyurulma işleminde (hidrojenasyon), metanol, amonyak ve hidroklorik asit gibi bileşiklerin eldesinde kullanılır. Kaynak yapımında, hidrojen balonlarını şişirmede ve petrolün işlenmesinde kullanılmasının yanında, şimdilik daha çok roketlerde olmak üzere yakıt olarak da kullanılır. "Hidrojen Yakıt Gözeleri", hidrojen gazından elektrik enerjisi eldesi için geliştirilmekte olan bir teknolojidir. Çevre dostu hidrojen, doğal gaz ve benzine alternatif olarak kabul edilmesinin yanında, kimyasal işlemlerde, metalürjide ve rafinerilerde de kullanılabilecek niteliktedir. Döteryum ve trityum izotopları da, nükleer fisyon ve füzyon işlemlerinde kullanılmaktadır.

Güvenlik Tedbirleri;
 
Hidrojen yangını halinde tüm yangın söndürme sistemleri kullanılabilir. Hidrojen tüpleri ısınsınca şiddetle parçalanabilir. Statik elektrikli ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Bu Kategorideki Benzer Ürünler

Etilen Oksit
Etilen Oksit
Kuru Hava
Kuru Hava
Hidrojen Gazı
Hidrojen Gazı
Helyum Gazı
Helyum Gazı
Azotprotoksit Gazı
Azotprotoksit Gazı
Yüksek Saflıkta Gazlar
Yüksek Saflıkta Gazlar
Gıda Gazı
Gıda Gazı
Karbondioksit
Karbondioksit Gazı